Menu

Governors

The Governing Body works closely with the Headteacher in the management of the school. We are the strategic leaders of the school with an important role to play in ensuring every child gets the best possible education. Governing bodies have a statutory role and responsibility to raise academic achievement and promote pupil welfare.

Andrew Thompson

Chair of Governing Body

Chair of Finance and Personnel Committee

 

 

Chair of Teaching Learning and Pupil Welfare Committee

Eileen Penman

   

 

Our Priorities

 

  • Recognise and encourage excellence in every part of school life. We have a great staff team and facilities, a sound budget and engaged supportive parents, everything needed to provide an excellent education for our children. We want to see the school build on those foundations and continuously improve.
  • Communicate effectively between parents, staff, children and governors. Make known all the great things that are being done and identify areas that can be improved.
  • Support and challenge the Senior Leadership Team, providing insights from a different point of view to help the school leadership to focus on the right areas for improvement. Ensure that school resources and finances are used in the best way.
  • Ensure all our children achieve their full potential. Our focus should always be on the happiness, confidence and progress of every child in the school. We want every child to make excellent progress and be well equipped for the future.

 

We meet at least twice a term with additional sub-committee meetings to discuss individual matters, such as the school curriculum and finances. The minutes of recent meetings are linked below.

The current and recently retired governors are listed below. None of the governors have declared relevant business and pecuniary interests.

 

 

 

 

Attendance

Name

Governor Type

Appointment

End of Term

2016/17

2017/18

Bev Jones

Foundation – Diocese

Sept 2016

July 2020

83%

100%

Andrew Thompson

Foundation – Diocese

March 2015

March 2019

100%

75%

Eileen Penman

Foundation – Diocese

Nov 2015

Nov 2019

83%

75%

Eleanor Carne

Foundation – CSoC

Feb 2017

Feb 2021

100%

100%

Matt Pullen

Foundation – CSoC

Feb 2015

Feb 2019

83%

100%

Vacant

Foundation - CSoC

 

 

 

 

Pippa Savage

Parent

Sept 2017

July 2021

-

100%

Russell Re Manning

Parent

Sept 2017

July 2021

-

75%

Ana Lisa Taylor Tavares

Local Authority

July 2014

July 2018

67%

75%

Rev Michael Beckett

Foundation (Officiating Minister)

Ex-officio

n/a

33%

50%

Jo Chrich

Staff – Head

Sept 2017

n/a

 

50%

Anastasia Planitsiadou

Staff – Teaching Assistant

May 2015

May 2019

67%

75%

Governors who have stepped down during the last year

 

 

 

 

 

Attendance

Name

Governor Type

Appointment

End of Term

2016/17

2017/18

Alison Hornsbury

Foundation - CSoC

May 2015

June 2017

60%

 

Sarah Collins

Parent

Dec 2013

Nov 2017

67%

100%

Chris Hayhurst Foundation May 2011 April 2018 100% 100%

Nigel Harris

Staff

Nov 2016

Nov 2017

100%

100%

Steve Jordan

Headteacher

Sept 2009

July 2017

100%

 

We are always keen to hear from parents. You can contact the Governing Body via the Chair - by letter or email to the school office. Alternatively, you can contribute your views about the school via the ParentView website.

Top